Група активни и креативни млади хора от град Шумен се включиха на 19 до 21 април в Младежката академия “Доброволци в действие”, организирана от Фондация “Подобри” в партньорство с Общински младежки съвет Шумен.
Ден 1: Насърчване на креативността
Младите участници се събраха, преди да отпътуват заедно за академията. Оттам те стигнаха с автобус до Къща за гости “Ботаника”, сгушена в спокойните околности на Шумен. Пътуването беше изпълнено с много разговори и споделено вълнение, тъй като много от тях се срещнаха за пръв път.
Къщата за гости приюти 24 младежи на възраст между 16 и 24 години. Собственикът на къщата посрещна младежите, като изрази своята страст към младежките инициативи, които допринасят към обществото. Той наблегна изключително много на спокойната среда в къщата, подходяща за учене и развитие.
След това Петър Бодуров, председателят на Фондация “Подобри”, който е познат със своята устременост към овластяването на младите и развитието на обществото, сподели визията на фондацията и подчерта голямото значение на доброволческите проекти, инициирани от младежи, за изграждането на едно по-добро бъдеще за всеки един от нас.
Също така Райчо Райчев, известен активист с богат опит в неправителствения сектор, който ръководи тридневното обучение, вдъхнови участниците с истории от своя път на развитие и подчерта значението на доброволчеството като мощен инструмент за промяна в обществото. Неговите енергия и отдаденост дадоха тон на поредица от динамични дейности, целящи да предизвикат креативността на младежите.
След тези вдъхновяващи разговори беше време участниците да се включат активно в поредица от дейности като icebreaker-и и екипна работа. Тези упражнения помогнаха на участниците да се опознаят помежду си по-добре, като така поставиха заедно основите на едно продуктивно сътрудничество. След тези дейности групата премина към brainstorming-а, целящ да провокира нестандартното мислене и генерирането на идеи, което ще им бъде от полза при разработването на техните доброволчески проекти.
Фокусът през първия ден беше по-скоро върху създаването на уютна и толерантна атмосфера, за да може участниците да навлязат по-лесно в програмата и да изградят отношения помежду си, подготвяйки почвата за по-интензивна работа през следващите дни.
След сесиите участниците се насладиха на вечерята заедно. Това време им позволи да общуват и да създадат връзки в по-неформална обстановка, споделяйки впечатленията и преживяванията си от дейностите. Спокойната атмосфера в къщата за гости беше идеална за размисъл върху събитията от деня и за подготовка за предстоящите сесии.
Ден 2: Оформяне и осъществяване на идеи
Вторият ден от Младежката академия “Доброволци в действие” беше ключов за превръщането на първоначалните идеи в реални проекти. Участниците, вече по-сплотени и мотивирани, започнаха с няколко дейности за сближаване, за да укрепят екипите си и да вдъхнат енергия на всички за предстоящите задачи.
След това екипите се впуснаха в поредица от семинари, които имаха за цел да им дадат основни умения, за да съставят своите проекти. Семинарите обхванаха важни аспекти като планиране, където участниците се научиха как да определят ясни цели и реалистични срокове и как да разпределят ефективно ресурсите. Групите разучиха стратегии за изграждане на партньорства с местни организации, набиране на доброволци и ефективно разпространение на инициативата сред хората. Тези сесии бяха водени от опитен фасилитатор, който даде практически насоки и сподели най-добрите практики от успешни инициативи.
Участниците бяха подтиквани да мислят критично, като обмислят не само резултатите от своите проекти, но и тяхната устойчивост. Всеки екип работеше усърдно, за да усъвършенства предложенията си, като се дискутираха различните аспекти – от логистика и бюджетиране до потенциални предизвикателства и решения.
В края на деня всяка група беше постигнала значителен напредък в очертаването на своите доброволчески инициативи. Фасилитаторът предостави обратна връзка и подкрепа, като помогна на екипите да изяснят целите си. Усещането за сътрудничество между младежите спомогна за добрата подготовка на финалните презентации, на които ще бъде отчетена усърдната им работа по проектите.
Осъзнавайки важността на задълбочената подготовка, участниците имаха на разположение остатъка от деня, за да продължат да разработват идеите си за проекти. Това допълнително време им позволи да довършат презентациите си и да финализират плановете си за действие, за да са готови за оценките и обратната връзка през следващия ден от академията.
Ден 3: Представяне и реализиране на проектите
Последният ден на академията беше смесица от нетърпение и вълнение. Беше време всеки екип да представи своите предложения пред всички участници. Те се сблъскаха с различни предизвикателства, което принуди фасилитаторите Петър Бодуров и Моника Стефанова от Фондация “Подобри” да предприемат по-различен подход. Те сформираха две по-големи групи от вече съществуващите екипи и им възложиха задачата да изберат две от най-открояващите се идеи за проекти. Участниците трябваше да превърнат на тези идеи в по-подробни и осъществими планове.
Следобедът беше прекаран в интензивни сесии, насочени към подобряването на избраните проекти, така че да постигнат целите на младежката академия – проектите да са иновативни и осъществими.
В края на третия ден екипите представиха финалните си идеи и всички участници приключиха академията с много ценен опит и устрем да допринесат за развитието на град Шумен.
При закриването на академията се изтъкна, че пътят на доброволчеството винагисе постига чрез учене и себеразвитие. Всички участници получиха сертификати, които са доказателство за новопридобитите им умения и опит в планирането на проекти и работата в екип.
Младежката академия “Доброволци в действие” е началото на един път на развитие и принос към обществото. Това събитие, част от проекта “Доброволчеството е СУПЕР ЯКО”, показа, че с подкрепа и менторство младите хора могат да бъдат истински двигатели на промяната. Партньорството между Фондация “Подобри”, Общински Младежки Съвет Шумен и други организации беше от решаващо значение за успеха на академията, като показва, че инвестициите в младежкия потенциал дава резултати.
24-те младежи от Шумен тръгнаха напред, готови да реализират идеите си и да вдъхновят другите да доброволстват, доказвайки, че доброволчеството е СУПЕР ЯКО!
Инициативата „Доброволчеството е СУПЕР ЯКО“ се осъществява в рамките на проектa „Права и ценности“ и е финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Партньори в отделни дейности са Общински младежки съвет, Община Шумен и Общински младежки дом – Шумен.



